a) Szafki dolne mają wysokość 820mm z czego 100mm stanowi noga i głębokość 530mm z frontem. Szerokością szafek górny można regulować dowolnie.

b) Szafki górne mają wysokość 720mm i głębokość 320mm z frontem. Szerokością szafek dolny można regulować dowolnie.

c) Szafka pod zabudowę piekarnika i mikrofalówki ma szerokość 600mm (niezmienna)/ wysokość 2000mm/ głębokość 580mm z frontem.
Jest możliwość regulacji wysokością i szerokością tej szafki, możemy sprzęt AGD zamontować w wygodnej dla klienta wysokości.
a) W jaki sposób montowane są dolne szafki i blat o głębokości 600mm.
Rysunek przedstawia rzut z góry na blat i znajdującą się pod nim szafkę.
Szafka ustawiona jest 50mm od tylnej ściany lub płytek położonych na tej ścianie w celu pozostawienia miejsca dla np. przyłączy gaz, przewodów zmywarki itp.
Korpus dolnej szafki ma głębokość 510mm (zmienny) plus front o grubości 18mm (zmienny) co daje nam w sumie odległość od ściany do początku frontu 578mm. Blat wystawiony powinien być na max 20mm.

b) Wysokość standardowa montażu górnych szafek i odległości między blatem o grubości 38mm a dołem górnej szafki przedstawia rysunek.
Odległość ta może być dowolnie regulowana w zależności od potrzeb.

c) Montaż zmywarki: zmywarka nie posiada własnej szafki, jest ona montowana między szafkami, lub między szafką a płytą meblową.
Jeżeli w kuchni będzie montowany blat o głębokości 600mm, za zmywarką nie może znajdować się żadne przyłącze ( elektryczne, wodnokanalizacyjne lub gazowe ), dlatego że głębokość większości zmywarek jest 550mm, bez zamontowanego frontu.
Po zamontowaniu frontu głębokość wynosi 570mm i w sytuacji gdy za zmywarką jest przyłącze nie ma możliwości dosunięcia jej do ściany na wymaganą głębokość montażową.

d) Montaż blatu we wnęce okiennej zamiast parapetu.
Jeśli mamy zamiar w naszej kuchni zastosować takie rozwiązanie to powinniśmy być świadomi, kilku ważnych rzeczy z tym związanych.
Najważniejszą z nich, która pozwala nam na to, jest wysokość zamontowanego w kuchni okna i czy w kuchni będziemy chcieli mieć zamontowaną zmywarkę. Wybieramy opcję ze zmywarką która wymaga spełnienia kilku warunków.
Minimalna wysokość każdej zmywarki to 815mm, i w tym wypadku jeśli nasze okno po otwarciu go i zmierzeniu odległości od dołu otwartej furtki do podłogi jest mniejsza niż 850mm nie ma możliwości zamontowania tego blatu, jeśli jest wyższa to jest to możliwe.
A w wypadku kiedy w kuchni zmywarki nie będzie, nie ma większych przeciwwskazań na montaż takiego blatu w oknie. Projektant doradzi.


Jeśli do swojej kuchni zamierzamy kupić zmywarkę, należy wiedzieć kilka podstawowych wiadomości.

d) Przed zakupem zmywarki trzeba się zastanowić, czy zmywarka ma mieć widoczny panel sterujący, czy zakryty.
Widoczny panel sterujący w zmywarce pozwala nam, na wygodniejszy sposób sterowania programami, oraz łatwiejszą kontrolę czasu zakończenia ustawionego programu zmywania.
Natomiast zakryty panel daje nam możliwość zamontowania wyższego frontu, który maskuje całą zmywarkę.

Jeśli zastanawiamy się nad wyborem lodówki powinniśmy wiedzieć kilka podstawowych wiadomości związanych z rodzajem i sposobem montaży lodówki:

a) Lodówka wolnostojąca – jeśli myślimy o zakupie właśnie takiej lodówki mamy o wiele większy wybór pod względem jej gabarytów zewnętrznych, wyposażenia, pojemności ładunkowej i wyglądu zewnętrznego (kolor, fason).
Jednak musicie Państwo wiedzieć co warunkuję wygląd w kuchni, waszej wybranej lodówki i na co zwrócić uwagę aby, sposób ustawienia lodówki z meblami i efekt końcowy spełniał wasze oczekiwania pod względem funkcjonalności i estetyki.
Najlepiej jeśli przed zakupem mamy możliwość jej dokładnego oglądnięcia w sklepie.
W trakcie oglądania sprawdźmy jak otwierają się drzwi lodówki np.
Lodówka ma 600mm szerokości i 600mm głębokości, gdzie głębokość składa się z 70mm drzwi lodówki i 530mm korpusu. Po otwarciu drzwi lodówki zwróćmy uwagę ile cm one wystają poza właściwą szerokość lodówki w momencie kiedy jest zamknięta i jak szeroko trzeba je otworzyć żeby ze środka lodówki można było swobodnie wysunąć półkę lub szufladę. Jest to bardzo ważna informacja która w wypadku gdy lodówka stoi blisko ściany mówi nam ile trzeba będzie się odstawić od tej ściany żeby można było swobodnie z niej korzystać.

b) Lodówka pod zabudowę w szafkę – z tymi lodówkami nie mamy takich problemów jak opisałem wyżej. Ich wymiary z reguły są standardowe czyli: szerokość 540, głębokość 550mm i wysokość 1772mm (zmienna). Mieści się ona w szafkę o szerokości 600mm i nie musi być odstawiana od ściany. Jeśli chodzi o pojemność to jest mniejsza, ale to jeszcze zależy do jakiej lodówki wolnostojącej ją porównujemy.

c) Mikrofalówka, Piekarnik, Kawiarka, Płyta (gazowa, ceramiczna) –

z tym wyposażeniem nie ma większych problemów o których warto by było wspominać, klient może w nich przebierać dowolnie

(kontakty, włączniki, wyjścia przewodów do instalacji oświetlenia, przyłączy wodnokanalizacyjnych) Na rysunku pierwszym przedstawiony jest poprawny sposób instalacji przyłączy, gdzie mamy dostęp do wszystkich gniazdek zasilających.
Na rysunku drugim przedstawione są źle wykonane przyłącza, które znajdują się za sprzętem AGD i po jego zainstalowaniu nie ma dostępu do gniazdek, pochłaniacz nie przykrywa gniazda zasilającego i wlotu do komina, a przyłącza wodnokanalizacyjne są na łączeniu szafek.

Te wszystkie aspekty które zostały w tym punkcie przedstawione są indywidualnie uzgadniane z projektantem, który doradzi i dokładnie wskaże miejsca gdzie takowe przyłącza powinny się znajdować.

Rys. 1

Rys. 2